Gdzie zorganizować spotkanie firmowe?

Każda firma musi posiadać sieć kontaktów, dzięki której można utrzymać ciągłość dostaw oraz sprzedaży. Przez początkujących przedsiębiorców ten element jest często pomijany i mocno zaniedbywany, lecz każdy bardziej doświadczony biznesmen doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że znajomości są najważniejsze. Termin ten ma obecnie raczej pejoratywne znaczenie i wiele osób kojarzy go z negatywnymi powiązaniami – rodzinnymi czy łapówkarskim – w instytucjach państwowych.

Na szczęście język polski stale ewoluuje i coraz częściej o znajomościach mówi się w sensie pozytywnym. Warto w każdym razie pamiętać o tym i uczęszczać nie tylko na oficjalne konferencje, ale przede wszystkim na mniej publiczne spotkania, które odbywają się zazwyczaj już po głównym wydarzeniu.

Oczywiście trzeba tutaj też zwrócić uwagę na miejsce, w którym wszystko się odbywa. Jego dobór zależy od stosunków jakie łączą poszczególne osoby, które mają uczestniczyć w mityngu. Najważniejsza zasada: nie mogą być skrępowane przez sytuację czy atmosferę.

Trzeba stawiać na luźniejsze rozwiązania, ale absolutnie nie „luzackie”. Z jednej strony zbytnie napięcie może zepsuć wszystko, a z drugiej perspektywy trzeba szanować wszystkich uczestników i zachować odpowiednią powagę.

Dlatego na pierwsze spotkania zdecydowanie najlepszym wyborem są sale konferencyjne, a dopiero potem można się przenieść do biur, kawiarni czy nawet prywatnych budynków. Ta ostatnia opcja jest zarezerwowana wyłącznie dla zżytych ze sobą uczestników. Nie można popełnić błędu zbytniego spoufalania się, bowiem może to doprowadzić do postawienia własnej osoby w roli kogoś usługującego czy w pewien sposób niższego rangą. Z kolei przyjęcie kogoś w biurze może go nawet znieważyć, więc taka salka jest najlepszym i najbardziej neutralnym obszarem do wszelkiego rodzaju spotkań.