Kominek do restauracji- na jaki się zdecydować?

Kominek, który będzie stanowił niesamowicie charakterystyczny wystrój sali restauracyjnej może pełnić tylko i wyłącznie funkcję dekoracyjną- ale znacznie lepszym rozwiązaniem jest instalacja takiego kominka, który dodatkowo będzie pełnił funkcję praktyczną. Przeglądając dostępne kominki oczywiście na pewno znajdziemy tradycyjne opcje, które zakładają otwartą komorę spalania. Jednakże, znacznie bardziej nowoczesnym rozwiązaniem będzie kominek z zamkniętą komorą spalania, co jest też rozwiązaniem łatwiejszym do utrzymania w czystości oraz bezpieczniejszym. Wobec tego, jaki kominek najlepiej umieścić na sali restauracyjnej?

Aby użytkowanie kominka faktycznie mogło być łatwe

W lokalach, które cieszą się sporą popularnością, na sali restauracyjnej zazwyczaj dużo się dzieje, szczególnie w porze obiadowej czy w porze kolacji. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem w przypadku takiego lokalu będzie kominek, do którego nie trzeba dokładać opału i którego nie trzeba specjalnie doglądać. Takimi kominkami są modele elektryczne lub gazowe, które podłącza się do gazociągu. Co ważne, w tego rodzaju kominkach mamy zastosowany specjalny panel, który doskonale imituje naturalny wygląd spalających się we wnętrzu komory polan. Kominek elektryczny może być sterowany na pilota, co dodatkowo sprawia, że jego wykorzystywanie jest bardzo komfortowe i proste. Wybierając wkłady kominkowe pamiętajmy o tym, aby dostosować produkt do swoich potrzeb. W przypadku kominków elektrycznych zwróćmy także uwagę na to, jak duży mają pobór mocy.

Kominek gazowy również będzie dobrą opcją

W przypadku wkładów, które zasilane są gazem, nie powstają żadne pyły ani też nie jest wytwarzany popiół. Nie trzeba też dokładać opału, aby móc przez długi czas cieszyć się ciepłem płynącym z kominka. To rozwiązanie bezpieczne, ale i co bardzo istotne- ekologiczne. Wiele wkładów kominkowych posiada możliwość regulacji wysokości płomienia, który w istocie wygląda jak prawdziwy. Emisja CO w przypadku kominków gazowych jest znacznie mniejsza niż w przypadku stosowania pieców węglowych, dodatkowo do atmosfery nie ulatnia się aż tyle sadzy oraz innych zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za pojawianie się smogu.