Spółka w Hiszpanii- wariant z ograniczoną odpowiedzialnością dla restauracji

Ze względu na charakter spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, w Hiszpanii ta forma prowadzenia własnej firmy jest równie popularna, co samozatrudnienie. Tym samym, osoby, które chcą zdecydować się na prowadzenie restauracji w Hiszpanii czy na prowadzenie jakiejkolwiek innej działalności związanej z gastronomią mogą zadecydować o tym, jaka forma prawna będzie dla nich najkorzystniejsza. W takim przypadku doskonale sprawdza się także doradztwo biznesowe, z którego warto skorzystać nie do końca orientując się w tym, jakie korzyści w praktyce niesie ze sobą każda z tych opcji. Wybór formy prawnej firmy jest jedną z najistotniejszych decyzji na start.

Założenie spółki w Hiszpanii- jak to wygląda w praktyce?

Zakładając spółkę w Hiszpanii konieczne jest wyrobienie sobie Numeru Identyfikacji Podatkowej Cudzoziemca. Jest to podstawowy dokument, który trzeba mieć, aby móc dokonać jakiejkolwiek operacji w hiszpańskim urzędzie. O taki numer można wnioskować na dwa sposoby:

– Będąc w Hiszpanii jest to możliwe poprzez udanie się na dowolny komisariat policji i złożenie tam specjalnego wniosku.

– Będąc jeszcze w Polsce poprzez złożenie wniosku w konsulacie.

Mając już taki numer można przystąpić do rejestracji podmiotu. Rozpoczyna się ona stworzeniem dokumentu założycielskiego w formie aktu notarialnego wraz z uczestnikami spółki. Na tym etapie trzeba mieć już wybraną, wolna nazwę dla naszego podmiotu (należy sprawdzić, czy nazwa nie jest już wykorzystywana przez jakiś inny podmiot), a także konieczne jest posiadanie statutu spółki. Dokumenty te określają także podział kapitału i udziałów w spółce poszczególnych jej uczestników.

Jeszcze jedną istotną rzeczą jest założenie firmowego konta bankowego. Założenie spółki w Hiszpanii jest możliwe po wpłacie kwoty kapitału początkowego przez jej uczestników w kwocie około 3000 euro. Założenie takiego podmiotu wiąże się także z koniecznością zgłoszenia jej uczestników do hiszpańskiego ubezpieczenia społecznego, a więc odpowiednika naszego ZUS-u. Jest to obowiązkowe.

Co wyróżnia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na tle innych podmiotów?

Założenie spółki w Hiszpanii wymaga trochę czasu i dobrze jest przyjąć sobie kilka tygodni na to, aby rzeczywiście móc dopełnić wszystkich formalności. Nawet pomimo tego, że możemy skorzystać z uproszczenia jakim jest rejestracja spółki w wariancie dla nowych przedsiębiorstw.

Warto wiedzieć także o tym, że pomimo iż podmiot ten w swoim założeniu daje możliwość wspólnego prowadzenia biznesu przez kilka osób- można taką spółkę zarejestrować w pojedynkę. Wówczas jest to alternatywa dla samozatrudnienia.

Spółka może zostać zarejestrowana przez cudzoziemców- nie ma konieczności zapraszania do niej obywatela Hiszpanii, co sprawia, że w praktyce w znacznie mniejszym stopniu tworzone są firmy niezgodne ze stanem faktycznym. Rozliczenia podatkowe spółek często są trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku działalności jednoosobowych, można jednak w tej kwestii wspomóc się wsparciem działającego tutaj biura księgowego. Pozwala to rozliczać się w najkorzystniejszy dla siebie sposób, jaki jest tylko możliwy.