Zacieranie, czyli sposób na domowe piwo

Grono smakoszy piwa w Polsce jest dość liczne. Coraz więcej osób wybierając ten złoty napój dla siebie decyduje się na piwa kraftowe. Rzemieślniczy sposób wyrabiania piwa nadaje mu oryginalny i ciekawy smak. Dzięki temu odróżnia się on w znaczący sposób od znanych piw, produkowanych przez koncerny piwowarskie. Koneserzy piwa poszukują wciąż nowych smaków i możliwości. W poszukiwaniu nowości niejednokrotnie decydują się na samodzielne wytwarzanie piwa. Piwo w domowych warunkach można przygotować na kilka sposobów, dziś prezentujemy – zacieranie.

 Zacieranie

To pierwszy etap w produkcji domowego piwa tą metodą. Jego istotą jest przerobienie całej skrobi zawartej w słodzie na cukier. Aby to osiągnąć należy w dużym garnku zagotować śrutę z wodą. Można użyć gotowego zmielonego słodu lub samodzielnie przy pomocy śrutownika rozdrobić słód. Słodu nie zagotowujemy, ale podgrzewamy do odpowiedniej temperatury, którą sprawdzamy termometrem. Zacier od czasu do czasu mieszamy i przez godzinę utrzymujemy w założonej temperaturze. Aby sprawdzić, czy osiągnęliśmy zakładany efekt, bierzemy próbkę zacieru i traktujemy go płynem Lugola. Jeśli nie zmieni koloru – oznacza to, że etap zacierania zakończył się sukcesem.

Powstanie brzeczki

Kolejnym etapem jest powstanie brzeczki. Jest to możliwe po przefiltrowaniu zacieru. Wówczas należy pozbyć się z niego resztek ziarna. W momencie gdy piwo będzie już klarowne można przejść do kolejnego etapu.

Warzenie piwa

Następnie należy przez godzinę gotować brzeczkę, dodając do niej chmiel. Po upływie tego czasu konieczne jest szybkie jej schłodzenie do temperatury 20ºC.

Zadawanie drożdży

Za pomocą rurki należy przelać piwo do fermentatora i posypać po wierzchu drożdże gorzelniane. Dokładne informację na temat ich rodzaju i zastosowania znajdziesz w  – drożdże gorzelniane sklep.

Fermentacja

Następnym etapem tworzenia piwa jest proces fermentacji. Przebiega on w dwóch etapach, najpierw zachodzi fermentacja burzliwa, a następnie fermentacja spokojna. To na tym etapie cukier jest przerabiany na alkohol oraz dwutlenek węgla.