Dieta dla dzieci – przykładowy jadłospis

Odpowiednie oraz zbilansowane żywienie podstawą właściwego rozwoju każdego dziecka oraz inwestycją na jego całe dorosłe życie. Niestety dieta dla dzieci jest często niedoceniana lub źle rozumiana przez rodziców. Nie zawsze to co zdrowe musi równać się niesmaczne. Pamiętaj o tym!
Zdrowe i właściwe żywienie dziecka nie musi jednak stanowić wyzwania dla jego rodziców. Z zasadzie powinni oni pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby ich dziecko z radością spożywało zdrowe, przygotowanie przez nich posiłki. Oto jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis dla dzieci.

Dieta dla dzieci – jadłospis najmłodszych – od czego zacząć?

Jadłospis – dieta dla dziecka powinna opierać się na dwóch najważniejszych filarach – posiłki powinny być smaczne i różnorodne. Komponując menu, należy uwzględnić kilka ważnych elementów, co nie różni się zasadniczo od podstaw układania właściwego jadłospisu dla osób dorosłych. Dla wielu rodziców problemem może być to, że ich dziecko/dzieci wybrzydzają i np. z niechęcią podchodzą do warzyw i owoców.
W tym kontekście miej na uwadze to, że je się również oczami. Warto więc poeksperymentować np. z ułożeniem owoców na kanapce – z papryki możesz np. ułożyć usta na kanapce, a z plasterków rzodkiewki czy ogórka oczy – w ten sposób kanapka będzie się uśmiechać do malucha. Dieta dla juniora powinna obfitować w tego typu zabiegi. Ważne też, aby spożywać posiłki wspólnie z dzieckiem i pokazywać, że te produkty spożywcze – składniki, których ono unika, smakują innym członkom rodziny. Do niczego nie zmuszaj, a dawaj dobry przykład.

Przykładowy jadłospis dla dziecka

Poniżej przedstawiamy, jak może wyglądać przykładowy jadłospis dla malucha:
• śniadanie – owsianka na mleku lub na wodzie, zupa mleczna lub musli z owocami oraz jogurtem, ewentualnie pełnoziarnista kanapka z białkiem, np. naturalną wędliną, serem czy pastą wykonaną z warzyw strączkowych;
• II śniadanie – warzywa i owoce – mogą być w całości, w kawałkach, w postaci koktajlu owocowego, jogurtu cz serka z owocami;
• obiad – zupa z warzyw, a II danie – mięso gotowane na parze, ewentualnie pieczone w piekarniku, możesz podawać z kaszą czy ciemnym ryżem, a do tego koniecznie warzywa;
• podwieczorek – sałatka owocowa, domowe ciasto, budyń czy kisiel;
• kolacja – lekkostrawna i smaczna, może to być np. kolorowa sałatka, kanapka z serem czy chudym mięsem, ewentualnie koktajl albo kubek gorącego kakao.

Dieta dla młodzieży

Dieta dla młodzieży – nastolatków to już bardziej skomplikowana sprawa. W tym przypadku wiele zależy od wieku – z każdym rokiem rozwoju zmienia się zapotrzebowanie na poszczególne elementy. Dużo zależy również od indywidualnych cech – takich jak np. przemiana materii, tendencja do tycia, czy chęć uprawiania sportu. Także nieco inna dieta będzie odpowiednia dla nastoletniego chłopca, a nieco inna dla nastoletniej dziewczynki.