Efektywne oczyszczanie ulic- jak działają zamiatarki?

To właśnie dzięki wykorzystaniu zamiatarek można bardzo skutecznie oczyszczać miejskie ulice. Ich regularna praca w polskich miastach rozpoczyna się wiosną i trwa do późnej jesieni. Jeśli to możliwe, dobrze, aby ewentualna naprawa zamiatarek zaplanowana została na miesiące zimowe tak, aby na wiosnę sprzęt był gotowy do wyruszenia w trasę.

Wykorzystanie różnego rodzaju zamiatarek

Poszczególne modele zamiatarek wykorzystuje się w różny sposób i do różnych celów:

– W miastach planowane są regularne, rutynowe przejazdy zamiatarek ulicznych. Do tych celów wykorzystywane są najbardziej kompaktowe zamiatarki drogowe, takie jak chociażby te dostępne na stronie Terberg Matec. W tym przedsiębiorstwie wykonywana jest także naprawa zamiatarek. Wspomniane zamiatarki posiadają mniejszy rozmiar, a to co je wyróżnia to szczotki obrotowe umieszczone na froncie maszyny. Ich pracę planuje się na godziny o mniejszym natężeniu ruchu ulicznego. Są one w stanie poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h. Oczyszczają drogi, chodniki, przystanki autobusowe oraz torowiska.

– Do specjalnych zadań stosuje się zamiatarki cięższe i bardziej masywne. Cechuje je wysoka wytrzymałość, a także duże osiągi. Ze względu na większe rozmiary w ich wnętrzu umieszcza się naprawdę spore zbiorniki zarówno na wodę czysta jak i na tę zużytą. Osprzęt sprzątający w postaci szczotek jest instalowany z boku maszyny lub też z tyłu, wleczony bezpośrednio za pojazdem. Tego typu zamiatarki wykorzystuje się do sprzątania po dużych imprezach miejskich i eventach, a także w pobliżu placu budowy, gdzie jezdnia szybko ulega zanieczyszczeniu.

Jakie wyposażenie ma zamiatarka drogowa?

Podstawowym wyposażeniem każdej zamiatarki jest umieszczony na zewnątrz pojazdu osprzęt zamiatający. Szczotki wprawiane są w ruch, a dodatkowe ich zraszanie podczas pracy sprawia, że  nie unosi się kurz oraz pył. W przypadku szczotek umieszczonych na wysięgnikach hydraulicznych, istnieje możliwość oddzielnego sterowania każdą ze szczotek obrotowych. To, jak efektywne będzie sprzątanie zależy też od tego, jaki jest maksymalny rozstaw szczotek zamiatających. Wpływa to na wielkość powierzchni, jaką można oczyścić podczas jednorazowego przejazdu zamiatarką.

Na wyposażeniu takiej zamiatarki znajdziemy także myjkę ciśnieniową, która jest potrzebna do zmywania większych zanieczyszczeń, które są płynne lub zaschnięte. Konieczny jest też mocny odkurzacz przemysłowy lub dmuchawa o sporej mocy. Z wykorzystaniem tego wyposażenia można jesienią usuwać opadnięte liście z drzew.